Jak działa CFO i czy warto skorzystać z jego usług?

Bardzo wielu właścicieli firm uważa, że zatrudnienie Doradcy Finansowego jest tylko zbędnym kosztem. Jak pokazują jednak najnowsze wyniki badań jest to bardzo błędne myślenie. Doświadczony CFO może okazać się bardzo użyteczny i to nie tylko w dużych firmach korporacyjnych.

Wprowadzenie budżetowania

Jednym z podstawowych zadań Dyrektora Finansowego jest wprowadzenie budżetowania, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej jest zapanować nad przyszłymi kosztami. Jak powszechnie wiadomo budżet jest najprostszym i najskuteczniejszym narzędziem, dzięki któremu można umiejętnie ograniczyć koszty. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich planów kosztowych poszczególni menadżerowie bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, jakie mają realne wydatki nie tylko w perspektywie krótkofalowej, ale również długofalowej.

Zmniejszenie zapotrzebowania na gotówkę

Dobry CFO prowadzi także takie działania (www.pwc.pl/pl/cfo-compass.html), które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania danej firmy na pieniądze. Kapitał obrotowy to suma pieniędzy, która jest niezbędna do funkcjonowania danej firmy. Są to najczęściej pieniądze zamrożone w należnościach albo są to po prostu pieniądze, które można zatrzymać poprzez odpowiednie zarządzanie zobowiązaniami. CFO swoimi działaniami może znacząco przyśpieszyć ściąganie należności, dzięki czemu firmy mogą odzyskać większą sumę gotówki. Dzięki wsparciu Dyrektora Finansowego nie trzeba tak często korzystać z pomocy kredytów, które są niezbędne przy inwestycjach. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można liczyć na większą rentowność firmy.

CFO a strategia biznesowa firmy

Doradca Finansowy może okazać się bardzo pomocy także przy budowaniu lepszej strategii firmy. Ocena doświadczonego CFO najczęściej wynika z samych cyfr i co najważniejsze jest bardzo zdystansowana. Błędem wielu zarządów jest zapędzanie się w optymistyczne plany rozwoju firmy. Niestety nie wszystkie linie przychodowe albo nie wszystkie usługi, mogą generować zyski. Bardzo trudno jest podejmować prawidłowe decyzje osobom, które są emocjonalnie zaangażowane w rozwój firmy. Dopiero zatrudniając Dyrektora Finansowego można poprawić wyniki finansowe, dlatego też warto poważnie zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem.