Czym są podatki pośrednie?

Podatki pośrednie na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług nakładane są na dobra i usługi, które zakupujemy każdego dnia. W ich skład wchodzi między innymi chyba najpopularniejszy podatek od wartości dodanej, czyli podatek VAT.

Po co stosuje się podatki pośrednie?

Dzięki tym podatkom państwo może zachować równowagę i stabilizację podczas stale zmieniającego się dochodu narodowego, liczby zatrudnień i innych wartości ekonomicznych. Poprzez obniżanie i podwyższanie podatków regulują również poziom konsumpcji danego produktu przez konsumentów. Są bardzo istotnym czynnikiem w słabo zorganizowanych jednostkach administracji podatkowej.

Różnica między podatkami pośrednimi a bezpośrednimi

Jak sama nazwa wskazuje podatki pośrednie to takie, które są narzucone nam przez państwo i wliczone w koszt towaru – zobacz na www.pwc.pl. Płacimy je z góry podczas zakupu i nie musimy się z nich rozliczać. Podatki bezpośrednie to ich przeciwieństwo. Przykładami takich podatków to na przykład PIT, czy podatek od nieruchomości, z których osobiście musimy rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Rodzaje podatków pośrednich

W Polsce wyróżniamy trzy rodzaje podatków pośrednich, takie jak:

  • podatek VAT – jest to podatek od towarów i usług, czyli danina dla państwa obejmująca zarówno sprzedawców, jak i klientów. W rzeczywistości przerzucany jest on jednak na konsumenta. Podatek VAT oblicza się, mnożąc cenę netto towaru przez stawkę procentową podatku VAT;
  • podatek akcyzowy – nakładany jest on na takie produkty jak alkohol, papierosy czy paliwo. Akcyza jest wkalkulowana w cenę sprzedaży towaru. Podatek akcyzowy dzieli się na dwie podgrupy: wyroby zharmonizowane, czyli wszelkie paliwa silnikowe, oleje napędowe, gaz, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe. Druga kategoria to wyroby akcyzowe niezharmonizowane. Zaliczamy do nich między innymi samochody, kosmetyki, perfumy, czy broń;
  • podatek od gier hazardowych – gry hazardowe to gry losowe, w których możliwa jest wygrana pieniężna bądź rzeczowa, w których wynik zależy od przypadku. Do gier takich zaliczamy: gry karciane rozgrywane o nagrody pieniężne, ruletki, zakłady sportowe, loterie, gry na automatach.