Dotacje dla firm – co musisz o nich wiedzieć?

Dotacje dla firm są często tym kopniakiem, który jest im niezbędny do dalszego rozwoju. Zdarza się przecież, że firma ma świetny pomysł na nowy produkt lub usługę albo ma potencjalnego klienta zainteresowanego podpisaniem długoterminowej umowy… ale nie ma niezbędnego sprzętu do jej realizacji. Pieniądze z dotacji mogą to zmienić i umożliwić rozwój. Skąd brać dotacje? Kiedy warto się o nie ubiegać? Gdzie szukać informacji o nich?

Na początku roku

Jest wiele form dofinansowania dla firm, przeczytaj o najpopularniejszych – www.pwc.pl/pl/uslugi/innowacje-badania-rozwoj.html. W większości przypadków najlepiej jest starać się o nie już na początku roku kalendarzowego. Chodzi o to, że wiele funduszy dysponuje pulą pieniędzy, która jest przeznaczona na wsparcie firm w ciągu całego roku. Nowa pula pojawia się w styczniu. Pieniądze zdobędą te firmy, które jako pierwsze zgłoszą się po pomoc finansową i spełnią wszystkie wymogi zawarte w regulaminie. Zazwyczaj uzyskanie dotacji dla firmy jest dość skomplikowanym procesem, który wymaga uzupełnienia wielu dokumentów. W związku z tym trzeba się liczyć, że konieczne będą poprawki i dostarczanie kolejnych wniosków. To wszystko sprawia, że ucieka cenny czas, a inne firmy mogą po prostu być szybsze. Oczywiście nie oznacza to, że zdobycie pieniędzy dla firmy w innych miesiącach jest niemożliwe. Może po prostu być trudniejsze i jest obarczone większym ryzykiem niepowodzenia. Wiele jednak zależy od uwarunkowań lokalnych. Jeśli w okolicy nie ma zbyt wielu prężnie rozwijających się firm, to fundusze o zasięgu wojewódzkim mogą dysponować pieniędzmi przez prawie cały rok.

Dofinansowanie dla firm – czytaj regulaminy!

Starając się o jakąkolwiek pomoc finansową, zawsze należy dokładnie czytać regulaminy przystąpienia do programu. Wsparcie zazwyczaj wcale nie oznacza po prostu przelewu pieniędzy na konto. Wiąże się ono ze spełnieniem określonych warunków dodatkowych. Nie wywiązanie się z nich może grozić odebraniem środków. W regulaminach znajdują się wszystkie informacje, które należy znać. Można dowiedzieć się z nich, co wpływa na przyznanie środków. Znajomość regulaminu z pewnością ułatwi ich zdobycie. Przy okazji pomoże też szybko stwierdzić, czy firma w ogóle może ubiegać się o pieniądze z konkretnego funduszu. Wiele dotacji jest skierowanych do konkretnych grup – np. firm wprowadzających innowacje, prowadzonych przez kobiety, prowadzonych przez osoby powyżej 40 roku życia albo firmy z konkretnych regionów kraju. W takim wypadku jest to jedno z podstawowych kryteriów, którego niespełnianie jest równoznaczne z wykluczeniem możliwości przyznania pieniędzy.